Kuidas tekitada vähem prügi?

23.05.2008

Prügist ja jäätmete sorteerimisest on viimasel ajal väga tihti räägitud ning tänu sellele on paljud inimesed avastanud enda jaoks tõsiasja, et nende kodudes tekib liiga palju mõttetut prahti.

On tänuväärt, et nüüd sorteerivad jäätmeid ka need, kes seda enne ei teinud, kuid keskkonnasõbralikum oleks prügi mitte nii palju tekitada. Kuidas siis on võimalik jäätmeteket vähendada ning säästlikumalt tarbida?

1.     Osta vaid vajalikku. Asjade ostmine nende odavuse pärast pole tegelikult mitte säästmine, vaid raiskamine. Eelista pigem kvaliteetset ja kallimat kaupa, mille eluiga on pikem.

2.     Väldi liigset pakendamist. Võimalusel osta suuremas koguses ja loobu tarbetust pakkimispaberist või topeltpakendist (näiteks hambapasta ilma papp-pakendita). Pudelitaara on igati loodussõbralikum kui minemavisatav tetra- või kilepakend.

3.     Jälgi, et toote pakend kuuluks tagasi korjatavate pakendite nimistusse.

4.     Eelista paberpakendit kilepakendile ja kilepakendit plastpakendile.

5.     Ära viska koju kogunenud kilekotte niisama ära, kasuta neid korduvalt.

6.      Väldi kaupu, kus toiduained on pakendatud õhukesele vahtplastist alusele portsjonitena.

7.     Väldi ühekordse kasutusega plastik- ja pappnõusid, sest näiteks plastmassist toidunõude lagunemine prügimäel võib võtta aega kuni 50 aastat, põledes aga eritavad väga mürgiseid ühendeid.

8.     Võimalusel kasuta olemasolevaid esemeid korduvalt, vajadusel puhasta või paranda neid.

9.     Loobu kauba koju viimiseks poes pakutavast kilekotist, mille arv kasvab peale igat poes käiku. Kasuta parem korduskasutusega riide- või paberkotti.

10. Ära viska mittevajalikke, kuid endiselt korralikke esemeid ära. Vii nad komisjonikauplusse või anna kellelegi, kes neid vajab.

11. Ole leidlik. Ka paljud näiliselt ühekordseks tarbimiseks või pakendiks mõeldud asjad on uuesti kasutatavad. Näiteks saab tetrapakist edukalt teha topsikuid taimede ette kasvatamiseks või metallist kilukarpe saab kasutada naelade hoidmiseks, rääkimata plastikkarpidest.

12.  Köögijäätmetest ja aiaprahist on võimalik valmistada oma aias komposti.

13.  Kui kasutad printerit või paljundusmasinat, keera see kahepoolsele režiimile. Lehe teist poolt saad kasutada mustaks väljatrükiks, et vähendada paberikulu.

Säästlikku tarbimist!