Suurpuhastus algab iseendast

13.04.2009

Esimesed soojad ja päikselised ilmad on lõpuks päral. See toob kaasa rõõmu ja naudingut, kuid ka tõsiasja, et meie koju on jõudnud sigineda palju tolmu, mustust ja kila-kola. Käes on kevad – suurpuhastuse aeg!

Suurpuhastust võiks alustada ebaoluliste ja kasutuseta asjadest vabanemisega. Selleks on tark vaadata üle kõik kapisisud, panipaigad, keldririiulid ja garaažinurgad. Kindlasti on jäänud kuhugi liiga kauaks olelema laste ära mängitud lelud, üksikud katkised kööginõud, unustatud riideesemed või ära loetud raamatud. Mõningaid esemeid võib olla isegi topelt. Seega ära kõhkle üleliigseid asju oma elamisest välja sorteerima, sest need kõik on ruumi ja tolmu kogujad.  Vabanemine nendest aga teeb su koristamise palju lihtsamaks ja vähem aega nõudvamaks.
Üleliigsed uued või hästi kasutatud asjad on head ära kinkimiseks või annetamiseks. See oleks kindlasti meeliliigutav tegu saajale ja südantsoojendav andjale. Pealegi oleks selline käitumine meie ühiskonna majanduslikku olukorda arvestades hetkel asjakohane.
Kasutatud või sulle kasutute asjade ära andmiseks, kinkimiseks, müümiseks või annetamiseks saad kasutada ka interneti abi, kuulutada oma soovi lehes ja raadios või viia lähimasse taaskasutatud asjade poodi. Katkiste ja kasutuskõlbmatute asjade teekond viib loomulikult prügimäele.
Ära unusta ka ununenud asjade korduvkasutamist. Miks mitte võtta välja pööningult  leitud vana moest läinud raamitud pilt ja asendada raam sulle uue sobilikuma pildiga, mis leiab koha hoopis  sinu öökapil. Korduvkasutada saab ka sahtli kogunenud vanu õnnitluskaarte. Kaasa lapsed käelisse tegevusse nagu lõikamine ja liimimine ning tehke koos vanadest kaartidest uued. Nii saate kasu kolmekordselt: saate lahti vanast, luues midagi uut ja veetes toredalt aega koos oma laste või lastelastega.
Kindel koht tänapäeva temaatikas on taaskasutamisel. Seda on lihtne täita, kui korjad kokku kodus vedelevad vanad ajalehed, ajakirjad ja viid need sinisesse üldkasutatavasse konteinerisse taaskasutamiseks. Kodumajapidamises väga kiiresti koguneva pakendi ja erinevat sorti taara aga kollasesse konteinerisse.
Suurpuhastust tehes ei saa me mööda puhastusvahenditest. Kaubandusvõrgus müüdavad kemikaalid, mis kõiki tuntud baktereid tapavad, on pigem kahjulikud kui kasulikud, kuna nõrgestavad sinu immuunsust ja organismi loomulikke kaitsereaktsioone. Kasuta pigem lihtsaid koduseid vahendeid nagu söögiäädikat, söögisoodat, vett, nuuskpiiritust, sidrunimahla, kartuli- või maisitärklist, vedelseepi, booraksit.
Käituda rohelisena on meil teinekord kasulikum, säästlikum  ja tervislikum kui me ise seda arvame.